· Redaktionen · Jämförelser · 11 min lästid
Skidsemester jämförelse: Sälen vs Åre vs Vemdalen - pris, pist, familjevänlighet
Detaljerad jämförelse av Sälen, Åre och Vemdalen. Läs om priser för liftkort, boende, pistutbud, familjevänlighet och vad som passar just din skidsemester.

Skidsemester jämförelse: Sälen vs Åre vs Vemdalen - pris, pist, familjevänlighet
Sälen, Åre och Vemdalen är Sveriges tre mest populära skidorter, men de passar olika typer av åkare. Sälen erbjuder flest pister med 176 nedfarter, Åre har störst vertikal höjdskillnad på 890 meter, och Vemdalen är mest prisvärt för familjer med liftkort från 395 kr per dag.
Denna guide jämför de tre skidorterna inom pris, pistutbud, familjevänlighet och tillgänglighet för att hjälpa dig välja rätt destination för din skidsport.
Var ligger Sälen, Åre och Vemdalen?
Geografisk placering påverkar restid och tillgänglighet till skidorterna. Alla tre ligger i olika delar av Sverige med varierande avstånd från större städer.
Sälen
Sälen ligger i Dalarna, 380 km nordväst om Stockholm. Restiden med bil är cirka 4 timmar från Stockholm och 5 timmar från Göteborg. Närmaste flygplats är Scandinavian Mountains Airport i Sälen, 20 km från centrum.
Åre
Åre ligger i Jämtland, 630 km nordväst om Stockholm. Restiden med bil är cirka 6,5 timmar från Stockholm och 8 timmar från Göteborg. Åre Östersund Airport ligger 90 km från Åre med direktflyg från Stockholm Arlanda.
Vemdalen
Vemdalen ligger i Härjedalen, 520 km nordväst om Stockholm. Restiden med bil är cirka 5,5 timmar från Stockholm och 7 timmar från Göteborg. Närmaste flygplats är Röros Airport i Norge, 90 km från Vemdalen.
Hur mycket kostar liftkort i Sälen, Åre och Vemdalen?
Liftkortkostnaderna varierar kraftigt mellan skidorterna och påverkar den totala semesterkostnaden betydligt.
Sälen liftkortpriser
Ett vuxet 6-dagars liftkort i Sälen kostar 3 095 kr i högssäsong (vecka 7-9 och 52). I lågsäsong sjunker priset till 2 495 kr. Dagskort kostar 595 kr för vuxna och 445 kr för barn 7-15 år.
Åre liftkortpriser
Ett vuxet 6-dagars liftkort i Åre kostar 3 740 kr i högssäsong. I lågsäsong kostar samma kort 2 990 kr. Dagskort kostar 695 kr för vuxna och 525 kr för barn 7-12 år.
Vemdalen liftkortpriser
Ett vuxet 6-dagars liftkort i Vemdalen kostar 2 670 kr i högssäsong. I lågsäsong sjunker priset till 2 190 kr. Dagskort kostar 495 kr för vuxna och 395 kr för barn 7-15 år.
Prisjämförelse liftkort
| Skidort | 6-dagars vuxen (högssäsong) | Dagskort vuxen | Dagskort barn |
|---|---|---|---|
| Sälen | 3 095 kr | 595 kr | 445 kr |
| Åre | 3 740 kr | 695 kr | 525 kr |
| Vemdalen | 2 670 kr | 495 kr | 395 kr |
Vemdalen är billigast med 29% lägre liftkortkostnad än Åre för 6-dagars kort.
Vad kostar boende i Sälen, Åre och Vemdalen?
Boendekostnaderna utgör ofta den största utgiftsposten för en skidsemester, med stora skillnader mellan orterna.
Sälen boendekostnader
Ett hotellrum för två personer kostar i genomsnitt 1 400-2 200 kr per natt i högssäsong. En stuga för 6 personer kostar 15 000-28 000 kr per vecka beroende på standard och läge.
Åre boendekostnader
Ett hotellrum för två personer kostar i genomsnitt 1 800-3 500 kr per natt i högssäsong. En stuga för 6 personer kostar 18 000-35 000 kr per vecka. Åre har högst boendekostnader av de tre orterna.
Vemdalen boendekostnader
Ett hotellrum för två personer kostar i genomsnitt 1 200-1 900 kr per natt i högssäsong. En stuga för 6 personer kostar 12 000-22 000 kr per vecka, vilket gör Vemdalen till det mest prisvärda alternativet.
Prisjämförelse boende per vecka
| Skidort | Hotellrum (2 pers/vecka) | Stuga (6 pers/vecka) |
|---|---|---|
| Sälen | 9 800-15 400 kr | 15 000-28 000 kr |
| Åre | 12 600-24 500 kr | 18 000-35 000 kr |
| Vemdalen | 8 400-13 300 kr | 12 000-22 000 kr |
Hur många pister finns i Sälen, Åre och Vemdalen?
Pistutbudet avgör variationen och möjligheterna för olika färdighetsnivåer under semestern.
Sälen pistutbud
Sälen har 176 nedfarter fördelat på 4 skidområden: Lindvallen, Högfjället, Tandådalen och Hundfjället. Totalt finns 89 liftar i området. Det totala pistområdet omfattar 5 600 hektar preparerade ytor.
Pistfördelningen är 30% gröna, 40% blå, 25% röda och 5% svarta pister. Detta gör Sälen lämpligt för nybörjare och familjer med barn.
Åre pistutbud
Åre har 89 nedfarter med 42 liftar. Det totala pistområdet omfattar 3 200 hektar. Den längsta nedfarten är 6,5 km från Åreskutan till byn.
Pistfördelningen är 15% gröna, 35% blå, 35% röda och 15% svarta pister. Åre passar erfarna åkare och den som söker utmanande terrängåkning.
Vemdalen pistutbud
Vemdalen har 53 nedfarter fördelat på 3 områden: Vemdalsskalet, Björnrike och Klövsjö. Totalt finns 32 liftar. Det totala pistområdet omfattar 2 100 hektar.
Pistfördelningen är 35% gröna, 45% blå, 15% röda och 5% svarta pister. Vemdalen är mest anpassat för nybörjare och mellannivå.
Pistjämförelse
| Skidort | Antal nedfarter | Antal liftar | Gröna pister | Svarta pister |
|---|---|---|---|---|
| Sälen | 176 | 89 | 30% | 5% |
| Åre | 89 | 42 | 15% | 15% |
| Vemdalen | 53 | 32 | 35% | 5% |
Sälen har flest nedfarter med 176 pister, medan Åre erbjuder mest utmanande åkning.
Vilken vertikal höjdskillnad har Sälen, Åre och Vemdalen?
Vertikal höjdskillnad påverkar längden på nedfarterna och möjligheten till långa sammanhängande åk.
Sälen höjdskillnad
Högsta punkten i Sälen är 890 meter över havet i Tandådalen. Den vertikala höjdskillnaden är 320 meter, vilket ger måttligt långa nedfarter.
Åre höjdskillnad
Åreskutan når 1 420 meter över havet. Den vertikala höjdskillnaden är 890 meter, den största i Skandinavien. Detta ger längre och mer varierande nedfarter än konkurrenterna.
Vemdalen höjdskillnad
Högsta punkten i Vemdalsskalet är 920 meter över havet. Den vertikala höjdskillnaden är 365 meter, något mer än Sälen men betydligt mindre än Åre.
Höjdjämförelse
| Skidort | Högsta punkt | Vertikal höjdskillnad | Längsta nedfart |
|---|---|---|---|
| Sälen | 890 m | 320 m | 4,2 km |
| Åre | 1 420 m | 890 m | 6,5 km |
| Vemdalen | 920 m | 365 m | 3,8 km |
Hur familjevänliga är Sälen, Åre och Vemdalen?
Familjevänlighet omfattar barnanpassade pister, skidskolor, aktiviteter och service för småbarn.
Sälen för familjer
Sälen har 9 barnområden med pulkabackar, trollskogar och temaåkning. Lindvallens barnområde har Bamse-tema med karaktärer från serien. Skidskolor tar emot barn från 3 år.
Barnpassning finns på flera hotell för barn från 6 månader. Priset är 450-550 kr per dag. Gratis liftkort gäller för barn under 7 år i föräldrarnas sällskap.
Åre för familjer
Åre har 5 barnområden, varav Björnen i Åre by är störst med 15 000 kvm lekyta. Skidskolor tar emot barn från 4 år. Barnpassning finns på utvalda hotell.
Gratis liftkort gäller för barn under 7 år. Åre har färre barnaktiviteter än Sälen men bättre tonårsutbud med terrängparker och längre pister.
Vemdalen för familjer
Vemdalen har 6 barnområden fördelat på de tre skidområdena. Vemdalsskalet har Aventyrsskogen med hinderbana och grottor. Skidskolor tar emot barn från 3 år.
Barnpassning finns på Storhogna Högfjällshotell från 1 år. Priset är 400 kr per dag. Gratis liftkort gäller för barn under 7 år. Vemdalen är mest lågmält och avslappnat för familjer.
Familjevänlighetsjämförelse
| Skidort | Barnområden | Skidskola från | Gratis lift barn under | Barnpassning från |
|---|---|---|---|---|
| Sälen | 9 | 3 år | 7 år | 6 månader |
| Åre | 5 | 4 år | 7 år | 1 år |
| Vemdalen | 6 | 3 år | 7 år | 1 år |
Vilka off-pist möjligheter finns i Sälen, Åre och Vemdalen?
Off-pist och terrängåkning passar erfarna åkare som söker orörd snö och utmanande terräng.
Sälen off-pist
Sälen har begränsade off-pist möjligheter på grund av flackare terräng. Hundfjället erbjuder bäst off-pist med skogsterräng och mindre klippformation. Guidade turer arrangeras för 850 kr per person.
Åre off-pist
Åre har bäst off-pist i Sverige med stora orörda områden runt Åreskutan. Västra sidan erbjuder brant alpint terräng. Östra sidan har skogsterräng och lättare off-pist. Guidade turer kostar 950-1 200 kr per person.
Åre har 3 terrängparker med hopp, rails och boxar för freestyle. Störst är VM8 Terrain Park med 40 features.
Vemdalen off-pist
Vemdalen har måttliga off-pist möjligheter med blandat skogs- och fjällterräng. Klövsjö Ski Lodge arrangerar guidade off-pist turer för 750 kr per person.
Vemdalen har 2 terrängparker, främst anpassade för nybörjare och mellannivå.
Vilken skidort har bäst snösäkerhet?
Snösäkerhet avgör säsongens längd och snökvalitet under vintern.
Sälen snösäkerhet
Sälen har snösäker säsong från december till april. Genomsnittligt snödjup är 85 cm i mars. Sälen har 420 snökanoner som täcker 65% av pistområdet.
Höjdläget på 600-890 meter ger sämre natursnö än Åre och Vemdalen.
Åre snösäkerhet
Åre har snösäker säsong från november till maj. Genomsnittligt snödjup är 135 cm i mars. Åre har 650 snökanoner som täcker 70% av pistområdet.
Höjdläget på 380-1 420 meter ger bäst natursnö av de tre orterna.
Vemdalen snösäkerhet
Vemdalen har snösäker säsong från november till april. Genomsnittligt snödjup är 95 cm i mars. Vemdalen har 280 snökanoner som täcker 60% av pistområdet.
Höjdläget på 555-920 meter ger måttlig natursnö.
Snösäkerhetsjämförelse
| Skidort | Säsong | Snödjup mars | Snökanoner | Höjdläge |
|---|---|---|---|---|
| Sälen | Dec-Apr | 85 cm | 420 | 600-890 m |
| Åre | Nov-Maj | 135 cm | 650 | 380-1 420 m |
| Vemdalen | Nov-Apr | 95 cm | 280 | 555-920 m |
Vilken skidort har bäst après-ski och nöjesliv?
Après-ski och kvällsaktiviteter skapar stämning och underhållning efter åkdagen.
Sälen après-ski
Sälen har 12 après-ski barer fördelat på de fyra områdena. Högfjällshotellet i Sälen har störst après-ski med plats för 800 personer. Muzzen i Lindvallen är populärast för barnfamiljer med tidig après från kl 14.
Sälen har 15 restauranger, 4 nattklubbar och 2 biografer.
Åre après-ski
Åre har 18 après-ski barer och bäst kvällsliv av de tre orterna. Bygget Bar & Grill har plats för 1 200 personer och rankas som Sveriges bästa après-ski. Werme och Broken Dreams är populära nattklubbar.
Åre har 35 restauranger, 6 nattklubbar och levande atmosfär till kl 02 på helger.
Vemdalen après-ski
Vemdalen har 6 après-ski barer och lugnare kvällsliv. Storgrillen i Vemdalsskalet är mest populär. Storhogna Högfjällshotell har après-ski från kl 15.
Vemdalen har 10 restauranger och passar familjer som söker avslappnad miljö.
Nöjeslivsjämförelse
| Skidort | Après-ski barer | Restauranger | Nattklubbar | Atmosfär |
|---|---|---|---|---|
| Sälen | 12 | 15 | 4 | Familjevänlig |
| Åre | 18 | 35 | 6 | Livlig, festlig |
| Vemdalen | 6 | 10 | 0 | Lugn, avslappnad |
Vilka andra aktiviteter finns i Sälen, Åre och Vemdalen?
Alternativa aktiviteter kompletterar skidåkningen och passar icke-åkare eller vilodag.
Sälen aktiviteter
Sälen erbjuder snöskoter, hundspann, isklättring, längdåkning på 300 km spår, och spa på 8 anläggningar. Experium Science Center har interaktiva utställningar för barn. Ishotellet i Jukkasjärvi ligger 4 timmar bort.
Åre aktiviteter
Åre erbjuder snöskoter, hundspann, ridning, längdåkning på 100 km spår, skridsko på Åresjön, och spa på 12 anläggningar. Åre Adventure Center arrangerar aktivitetspaket från 1 500 kr per person.
Tännforsen, Sveriges största vattenfall, ligger 40 km från Åre.
Vemdalen aktiviteter
Vemdalen erbjuder snöskoter, hundspann, längdåkning på 200 km spår, isfiske, och spa på 4 anläggningar. Vemdalen har lugnare alternativ och passar familjer som värdesätter avkoppling.
Aktivitetsjämförelse
| Skidort | Längdskidspår | Spa-anläggningar | Snöskoter | Hundspann |
|---|---|---|---|---|
| Sälen | 300 km | 8 | Ja | Ja |
| Åre | 100 km | 12 | Ja | Ja |
| Vemdalen | 200 km | 4 | Ja | Ja |
Vilken skidort passar bäst för nybörjare?
Nybörjare behöver flacka gröna pister, bra skidskolor och tålmodiga förhållanden.
Sälen för nybörjare
Sälen passar nybörjare bäst med 30% gröna pister och 40% blåa pister. Lindvallen har flackast terräng med 8 gröna nedfarter nära varandra. Skidskolorna har hög kapacitet med 250 instruktörer.
Nybörjarpaket med liftkort och 3 lektioner kostar 2 400 kr för vuxna.
Åre för nybörjare
Åre har 15% gröna pister, färre än Sälen och Vemdalen. Åre by har 4 gröna pister och separata nybörjarområden. Högre vertikal höjdskillnad gör Åre mindre lämpligt för nybörjare.
Nybörjarpaket kostar 2 800 kr för vuxna.
Vemdalen för nybörjare
Vemdalen passar nybörjare bra med 35% gröna pister. Björnrike har flackast terräng och är dedikerat för nybörjare och barn. Lägre prisläge gör Vemdalen attraktivt för första skidsemestern.
Nybörjarpaket kostar 2 100 kr för vuxna.
Nybörjarjämförelse
| Skidort | Gröna pister | Nybörjarområden | Nybörjarpaket pris |
|---|---|---|---|
| Sälen | 30% | 4 | 2 400 kr |
| Åre | 15% | 2 | 2 800 kr |
| Vemdalen | 35% | 3 | 2 100 kr |
Vilken skidort passar bäst för avancerade åkare?
Avancerade åkare söker utmanande svarta pister, off-pist och varierad terräng.
Sälen för avancerade
Sälen har 5% svarta pister, totalt 9 nedfarter. Hundfjället har svårast åkning med Bossbacken som brantaste pist. Begränsat off-pist minskar utbudet för experter.
Åre för avancerade
Åre passar avancerade åkare bäst med 15% svarta pister, totalt 13 nedfarter. Åreskutan har branta alpina nedfarter och omfattande off-pist områden. VM-backen från 2019 är 3 km lång med 42% lutning.
Åre har tre terrängparker med avancerade features.
Vemdalen för avancerade
Vemdalen har 5% svarta pister, totalt 3 nedfarter. Begränsat utbud för avancerade åkare gör Vemdalen mindre lämpligt för experter. Off-pist finns men är inte lika omfattande som i Åre.
Avanceradjämförelse
| Skidort | Svarta pister | Svarta nedfarter | Off-pist | Terrängparker |
|---|---|---|---|---|
| Sälen | 5% | 9 | Begränsat | 1 |
| Åre | 15% | 13 | Omfattande | 3 |
| Vemdalen | 5% | 3 | Måttligt | 2 |
Hur är tillgängligheten med kollektivtrafik?
Kollektivtrafik minskar beroende av bil och underlättar resande för barnfamiljer.
Sälen kollektivtrafik
Tåg går till Malung från Stockholm och Göteborg, sedan buss 40 minuter till Sälen. Direktbussar från Stockholm körs av Sälenexpressen under högsäsong, restid 5 timmar. Pris 450-650 kr enkel resa.
Åre kollektivtrafik
Tåg går direkt till Åre station från Stockholm och Göteborg. Restid från Stockholm är 6,5 timmar med två byten i Storlien. Direkttåg körs under högsäsong. Pris 600-900 kr enkel resa.
Vemdalen kollektivtrafik
Tåg går till Sveg, sedan buss 1 timme till Vemdalen. Direktbussar från Stockholm körs av Härjedalingen under sportlov. Restid 7 timmar. Pris 500-750 kr enkel resa.
Kollektivtrafikjämförelse
| Skidort | Direkttåg | Restid från Stockholm | Pris enkel resa |
|---|---|---|---|
| Sälen | Nej | 5 timmar (buss) | 450-650 kr |
| Åre | Ja (högsäsong) | 6,5 timmar | 600-900 kr |
| Vemdalen | Nej | 7 timmar | 500-750 kr |
Vilken total semesterkostnad kan man förvänta sig?
Total semesterkostnad för en familj på fyra (2 vuxna, 2 barn) under en vecka inkluderar boende, liftkort, mat och aktiviteter.
Sälen total kostnad
Stuga för 4 personer: 18 000 kr Liftkort 6 dagar (2 vuxna, 2 barn): 8 280 kr Mat och restaurang: 6 000 kr Aktiviteter och utrustning: 3 000 kr Total: 35 280 kr
Åre total kostnad
Stuga för 4 personer: 24 000 kr Liftkort 6 dagar (2 vuxna, 2 barn): 9 200 kr Mat och restaurang: 7 000 kr Aktiviteter och utrustning: 3 500 kr Total: 43 700 kr
Vemdalen total kostnad
Stuga för 4 personer: 15 000 kr Liftkort 6 dagar (2 vuxna, 2 barn): 6 520 kr Mat och restaurang: 5 000 kr Aktiviteter och utrustning: 2 500 kr Total: 29 020 kr
Kostnadsjämförelse
| Skidort | Boende | Liftkort | Mat | Övrigt | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|
| Sälen | 18 000 kr | 8 280 kr | 6 000 kr | 3 000 kr | 35 280 kr |
| Åre | 24 000 kr | 9 200 kr | 7 000 kr | 3 500 kr | 43 700 kr |
| Vemdalen | 15 000 kr | 6 520 kr | 5 000 kr | 2 500 kr | 29 020 kr |
Vemdalen är 34% billigare än Åre för en veckolång familjesemester.
Vilken skidort ska man välja?
Valet av skidort beror på prioriteringar kring pris, pistutbud, familjevänlighet och atmosfär.
Välj Sälen om du:
- Söker flest pister med 176 nedfarter
- Vill ha barnvänlig miljö med 9 barnområden
- Prioriterar närhet till Stockholm (4 timmar)
- Föredrar måttlig après-ski och familjevänlig atmosfär
Välj Åre om du:
- Är erfaren åkare som söker utmaning
- Vill ha bäst off-pist i Skandinavien
- Prioriterar kvällsliv och après-ski
- Accepterar högre kostnader för bättre vertikal höjdskillnad på 890 meter
Välj Vemdalen om du:
- Söker bästa priser med 29% lägre liftkortkostnad än Åre
- Vill ha lugn och avslappnad atmosfär
- Är nybörjare eller mellannivå med 35% gröna pister
- Prioriterar prisvärt familjesemester
Alla tre skidorterna erbjuder hög kvalitet, snösäkerhet och varierande aktiviteter utanför pistområdena.
